Granite City Motor Park

COVID-19 AFFECTS NATIONAL POINTS
2021 Driver Decal Download
2021 Speedway Motors WISSOTA 100 News
COVID-19 AFFECTS NATIONAL POINTS

COVID-19 AFFECTS NATIONAL POINTS

5/5/2020 -
St Augusta, MN (May 4, 2020) - WISSOTA Promoters Association Inc. and its board of directors have made the difficult decision to suspend national poin
2021 Driver Decal Download

2021 Driver Decal Download

3/16/2021 -
ST AUGUSTA, MN (MARCH 16, 2021) - The 2021 WISSOTA decal download is available for the drivers and designers to download at www.wissota.org/driverinfo
2021 Speedway Motors WISSOTA 100 News

2021 Speedway Motors WISSOTA 100 News

3/16/2021 -
St Augusta, MN (March 18, 2021) – WISSOTA Auto Racing officials are pleased to announce that Speedway Motors will be returning as the title sponsor on

Latest News

2021 Driver Decal Download

2021 Driver Decal Download

3/16/2021
ST AUGUSTA, MN (MARCH 16, 2021) - The 2021 WISSOTA decal download is available for the drivers and designers to download at www.wissota.org/driverinfo. WISSOTA officials would like to remind drivers that these sponsors and all WISSOTA sponsors are the reason we are able to...more
2021 Speedway Motors WISSOTA 100 News

2021 Speedway Motors WISSOTA 100 News

3/16/2021
St Augusta, MN (March 18, 2021) – WISSOTA Auto Racing officials are pleased to announce that Speedway Motors will be returning as the title sponsor on the WISSOTA 100. The Speedway Motors WISSOTA 100 will be back at I-94 Sure Step Speedway in Fergus Falls, MN for...more
2021 WISSOTA National Season

2021 WISSOTA National Season

3/16/2021
St Augusta, MN (March 17, 2021) – WISSOTA national and rookie points will be awarded in the 2021 WISSOTA racing season. Points for WISSOTA sanctioned racing will be awarded starting April 1, 2021, and will follow normal point cutoff deadlines. For track and state points,...more
Allstar to Continue Product Certificates for 2021 WISSOTA State C

Allstar to Continue Product Certificates for 2021 WISSOTA State C...

2/19/2021
St. Augusta, MN (February 22, 2021) - WISSOTA is happy to announce that Allstar Performance will continue the state champion program with WISSOTA in the 2021 racing season. "Allstar Performance has provide product certificates to our state champions in the past as well,"...more
5/14/2023 - Granite City Motor Park

5/14/2023 - Granite City Motor Park

Sauk Rapids, MN

MOTHER'S DAY SPECIAL : VINTAGE MODIFIEDS

Draw cutoff: 5:15

Order of Events:

Street Stocks
Midwest Mods
Vintage Classes
Mod 4's
Super Stocks
Modifieds
Hornets

Classes

  • WISSOTA Street Stock16 entries
  • WISSOTA Hornet13 entries
  • WISSOTA Midwest Mods22 entries
  • WISSOTA Mod Four11 entries
  • WISSOTA Modifieds13 entries
  • WISSOTA Super Stock15 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Street Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 5
2 1 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN -1
3 10 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN 7
4 9 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl North Branch, MN North Branch, MN 5
5 2 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN -3
6 8 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
7 13 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 6
8 11 3 Austin Hamre Austin Hamre Hutchinson, MN Hutchinson, MN 3
9 5 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN -4
10 3 7BR Lucas Boyce Lucas Boyce Hinckley, MN Hinckley, MN -7
11 15 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN 4
12 DNF 4 KOL34 Kolton Brauer Kolton Brauer Eyota, MN Eyota, MN -8
13 DNF 14 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI 1
14 DNF 7 10 Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN -7
15 DNF 16 17B Rachel Boston Rachel Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 1
16 DNF 12 44Y Jon Yilek Jon Yilek Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
2 5 10 Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 3
3 4 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN 1
4 2 KOL34 Kolton Brauer Kolton Brauer Eyota, MN Eyota, MN -2
5 6 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl North Branch, MN North Branch, MN 1
6 8 3 Austin Hamre Austin Hamre Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
7 7 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN -
8 3 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 1
2 1 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN -1
3 3 7BR Lucas Boyce Lucas Boyce Hinckley, MN Hinckley, MN -
4 5 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
5 7 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN 2
6 4 44Y Jon Yilek Jon Yilek Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -2
7 6 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI -1
8 8 17B Rachel Boston Rachel Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -
All transfer

WISSOTA Hornet

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -
2 7 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN 5
3 3 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN -
4 2 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN -2
5 11 07 Carter Matthews Carter Matthews Clearbrook, MN Clearbrook, MN 6
6 5 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Brainerd, MN Brainerd, MN -1
7 9 0K Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 2
8 DNF 6 47J Justin Barsness Justin Barsness Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
9 DNF 8 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Chaska, MN Chaska, MN -1
10 DNF 13 3 Thomas Inderieden Thomas Inderieden Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 3
11 DNF 4 00 Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN -7
12 DNF 12 37 Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN -
DNS 10 40J Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Chaska, MN Chaska, MN 5
2 3 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 1
3 1 47J Justin Barsness Justin Barsness Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
4 5 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Brainerd, MN Brainerd, MN 1
5 4 0K Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN -1
6 7 3 Thomas Inderieden Thomas Inderieden Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
7 DNF 2 37 Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN 3
2 2 00 Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN -
3 3 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -
4 1 40J Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -3
5 5 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN -
6 DNF 6 07 Carter Matthews Carter Matthews Clearbrook, MN Clearbrook, MN -
All transfer

WISSOTA Midwest Mods

10 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21S Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
2 6 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 4
3 9 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 6
4 11 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 7
5 3 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -2
6 19 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 13
7 DNF 5 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -2
8 DNF 2 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -6
9 DNF 7 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -2
10 DNF 4 17 Ashley Boyum Ashley Boyum International Falls, MN International Falls, MN -6
11 DNF 10 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN -1
12 DNF 13 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN 1
13 DNF 12 40 Colton Kramer Colton Kramer Pine Island, MN Pine Island, MN -1
14 DNF 22 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 8
15 DNF 16 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
16 DNF 8 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN -8
17 DNF 20 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 3
DNS 21 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -
DNS 14 12E Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN -
DNS 18 8A Adam Hansen Adam Hansen Minneapolis, MN Minneapolis, MN -
DNS 17 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -
DNS 15 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21S Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
2 5 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 3
3 8 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN 5
4 2 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN -2
5 DNF 3 12E Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN -2
6 DNF 4 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
DQ 6 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
DQ 7 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 3
2 6 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 4
3 7 17 Ashley Boyum Ashley Boyum International Falls, MN International Falls, MN 4
4 5 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 1
5 DNF 1 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN -4
6 DNF 2 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -4
DQ 3 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 1
2 1 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -1
3 3 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
4 5 40 Colton Kramer Colton Kramer Pine Island, MN Pine Island, MN 1
5 6 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN 1
6 DNF 7 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 1
7 DNF 4 8A Adam Hansen Adam Hansen Minneapolis, MN Minneapolis, MN -3
All transfer

WISSOTA Mod Four

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 1
2 3 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 1
3 9 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 6
4 6 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 2
5 5 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN -
6 11 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN 5
7 1 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -6
8 4 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -4
9 DNF 7 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -2
10 DNF 10 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
11 DNF 8 57 Tyler Borg Tyler Borg Brainerd, MN Brainerd, MN -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
2 2 57 Tyler Borg Tyler Borg Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 3 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN -
4 4 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -
5 6 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 1
6 1 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -
2 3 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 1
3 2 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
4 4 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -
5 5 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
All transfer

WISSOTA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 1
2 5 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 3
3 7 15 Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
4 4 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
5 3 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -2
6 9 67 Weston Ramsrud Weston Ramsrud Bagley, MN Bagley, MN 3
7 DNF 6 97 Cole Anderson Cole Anderson Le Center, MN Le Center, MN -1
8 DNF 13 27 Tony Proell Tony Proell Sartell, MN Sartell, MN 5
9 DNF 1 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -8
10 DNF 11 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
11 DNF 8 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -3
12 DNF 12 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
DNS 10 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 2
2 5 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 3
3 4 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN 1
4 6 97 Cole Anderson Cole Anderson Le Center, MN Le Center, MN 2
5 1 67 Weston Ramsrud Weston Ramsrud Bagley, MN Bagley, MN -4
6 DNF 7 27 Tony Proell Tony Proell Sartell, MN Sartell, MN 1
7 DNF 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15 Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
2 3 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 1
3 4 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 1
4 6 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
5 DNF 5 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -
DNS 1 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
All transfer

WISSOTA Super Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 5
2 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -1
3 3 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
4 5 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
5 12 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 7
6 7 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN 1
7 10 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 3
8 DNF 11 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN 3
9 DNF 8 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -1
10 DNF 4 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -6
11 DNF 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -9
12 DNF 13 17D Lucas Christiansen Lucas Christiansen Hugo, MN Hugo, MN 1
13 DNF 15 33C Cody Emmans Cody Emmans Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
14 DNF 14 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN -
15 DNF 9 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN -6
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
2 3 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 1
3 5 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN 2
4 7 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 3
5 8 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN 3
6 4 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -2
7 6 17D Lucas Christiansen Lucas Christiansen Hugo, MN Hugo, MN -1
8 DNF 1 33C Cody Emmans Cody Emmans Ham Lake, MN Ham Lake, MN -7
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
2 6 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 4
3 3 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -
4 5 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
5 7 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
6 4 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -2
7 2 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN -5
All transfer

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets!